Kako napraviti poslovni plan?

Vodič za izradu biznis plana

Odlučili ste da sami uradite svoj poslovni plan? Odlično! U tekstu koji slijedi objasnićemo vam ukratko kako napisati poslovni plan, odnosno koji bi bio redoslijed koraka u tom procesu.

U suštini, pisanje poslovnog plana obuhvata tri osnovne faze:

U okviru svake od ovih faza potrebno je proći niz pojedinačnih koraka da bi se došlo do krajnjeg rezultata – kvalitetno urađenog poslovnog plana, koji je prilagođen željenoj namjeni i sadrži sve ono što je potrebno za donošenje poslovnih odluka.

Svi koraci u procesu izrade poslovnog plana predstavljeni su u narednom prikazu:

1) Priprema za izradu biznis plana

Korak 1: Određivanje namjene i sadržaja poslovnog plana

Korak 2: Istraživanje tržišta i prikupljanje informacija

Korak 3: Analiza, selekcija i organizacija prikupljenih informacija
 

2) Pisanje radne verzije biznis plana

Korak 4: Poslovna ideja (projekat)

Korak 5: Tržišni aspekti poslovnog plana

Korak 6: Tehnološki aspekti poslovnog plana

Korak 7: Organizacioni aspekti poslovnog plana

Korak 8: Finansijski aspekti poslovnog plana
 

3) Finalizacija biznis plana

Korak 9: Revizija i dorada poslovnog plana

Korak 10: Pisanje sažetka poslovnog plana

Korak 11: Formatiranje poslovnog plana

Ovo je uopšteni prikaz procesa izrade poslovnog plana, a šta bi konkretno trebalo da se napiše u pojedinim koracima, zavisiće od nekoliko faktora.

Kao prvo, oblikovanje sadržaja za biznis plan u značajnoj mjeri zaviće od toga koju formu, odnosno koji obrazac biznis plana ste izabrali. U suštini, svaka forma biznis plana će obuhvatiti elemente koje smo naveli u koracima 4-8, međutim način kako će oni biti strukturisani, odnosno izloženi u biznis planu, može donekle da se razlikuje. Primjera radi, u pojedinim metodologijama je analiza tržišta obuhvaćena u samo jednom poglavlju, dok je u drugim ta analiza rascjepkana na više manjih poglavlja (tržište prodaje, kupci, konkurencija, tržište nabavke itd.). Na našoj stranici Obrazac biznis plana možete uporediti razne metodologije, odnosno obrasce biznis plana koji se koriste, pa prilagodite strukturu teksta u pojedinim dijelovima svog biznis plana onoj metodologiji koju planirate koristiti.

S druge strane, način pisanja biznis plana određen je i vrstom biznis plana koju ćemo koristiti. Za neke vrste biznis planova treba pisati opširnije i sadržajnije, dok za neke druge je dovoljno npr. da u poglavlju samo ubacimo tabelu ili grafikon. Više o tome za šta se koja vrsta biznis plana koristi, odnosno kakav bi trebao biti stil pisanja za pojedine vrste biznis plana, možete saznati ovdje.

Možda najjednostavniji način da shvatite kako napisati biznis plan jeste iz praktičnog primjera. Na našoj stranici Primjeri biznis plana možete preuzeti biznis planove za različite djelatnosti, pa pogledajte kako su oni napisani, odnosno šta je sadržano u svakom poglavlju.

Za kraj, daćemo vam jedan mali savjet. Iako se u svim metodologijama sažetak ili rezime (executive summary) nalazi po pravilu na samom početku biznis plana, mi smo ga ovdje naveli tek u koraku 10. Razlog je krajnje jednostavan i logičan. Do momenta dok dođemo do finalne verzije biznis plana, imaćemo sasvim sigurno cijelu seriju izmjena i dorada. U tom procesu, podaci u biznis planu mogu da se promijene nebrojeno mnogo puta. Iz tog razloga, učinite sebi uslugu i poštedite se bespotrebnog posla – napišite sažetak na samom kraju procesa, kada sve ostalo bude završeno i svi podaci budu poznati, kako ne biste morali stalno iznova usklađivati sažetak sa ostatkom biznis plana.