U stručnoj literaturi, kao i na internetu, može se pronaći veliki broj definicija biznis plana. Razni autori su na različite načine pokušali da objasne suštinu poslovnog plana, pri čemu su neki više a neki manje uspjeli u tome.
Pored toga, postoje različite vrste poslovnih planova, namijenjene specifičnim tipovima krajnjih korisnika, pa se samim tim razlikuje i sadržaj, odnosno obrazac biznis plana koji se koristi.
Iz tog razloga, ovdje nećemo pokušavati da promovišemo „našu“, „jedinu“ i „najbolju“ definiciju, već upravo suprotno: nastojaćemo da navedemo veći broj relevantnih definicija poslovnog plana, kako bismo vam pružili širi uvid u razumijevanje ove teme.
Takođe, uzeli smo sebi za pravo da rangiramo najbolje definicije poslovnog plana, u skladu sa našim shvatanjem suštine poslovnog planiranja i uloge biznis plana, kao poslovnog dokumenta. U tom smislu, naša rang lista najboljih definicija biznis plana je krajnje subjektivna – ona je odraz isključivo našeg mišljenja, a ne apsolutna kosmička istina.
Upravo zbog toga, pozivamo vas da podijelite s nama svoja razmišljanja o ovoj temi. Ukoliko se ne slažete sa redoslijedom definicija biznis plana na našoj listi ili možda znate za neku definiciju koja je bolja od ponuđenih – pozivamo vas da ostavite komentar na dnu stranice i obrazložite svoje mišljenje.
Nema problema, ostavite komentar na dnu stranice (obavezno citirajte definiciju, navedite autora i izvor) i uvrstićemo je na listu!
Saznajte koje sve vrste biznis planova postoje, čemu služe i šta trebaju da sadrže. Veoma korisno za one koji žele sami da pišu biznis plan – pronađite najprikladniju formu za svoj poslovni plan i prilagodite ga potrebama onih koji će da ga čitaju!
Ako niste sigurni koji elementi (poglavlja) bi trebali da budu sadržani u vašem poslovnom planu, ovdje su prikazane priznate metodologije za izradu poslovnih planova, kao i uobičajeni obrasci poslovnog plana koji se koriste na tržištima u regionu.
Pretražite našu bazu gotovih primjera poslovnog plana, prilagođenih upravo onoj djelatnost ili namjeni koja vas zanima. Idealno za početnike koji prvi put prave svoj biznis plan, kao i za studente kojima je poslovni plan seminarski ili diplomski rad!
Tanja
26.01.2017., 15:07
Pa, sami ste na početku izneli: pisani dokument optimalnog skupa ciljeva, aktivnosti i potrebnih resursa za realizaciju biznisa od strane zainteresovanih pravnih lica.
administrator
27.01.2017., 09:04
Tanja, to što smo mi napisali je samo naš slobodni pokušaj da što jednostavnije objasnimo suštinu 🙂
Kao što smo pomenuli u tekstu iznad, cilj ove stranice je da prikupimo i citiramo što više definicija iz priznate naučne i stručne literature, kako bismo olakšali posao onima kojima to može zatrebati, npr. prilikom pisanja seminarskog, diplomskog ili nekog stručnog rada iz oblasti poslovnog planiranja. Upravo zato i insistiramo na navođenju autora, naziva publikacije, izdanja, izdavača i sl.
Drugim riječima, iako nešto može da izgleda i zvuči kao definicija, ukoliko nema verifikovan izvor u naučnoj i stručnoj literaturi, predstavlja samo nečije slobodno mišljenje, koje ne možemo uvrstiti na ovu listu.
Pa makar bilo i naše sopstveno 🙂
U svakom slučaju, hvala na komentaru!