Blog

biznis plan seminarski rad

Kako uraditi seminarski rad na temu “biznis plan” bez previše muke

Borba za studentska prava! Unapređenje visokog školstva! Dobismo Bolonju. Kad ne lezi vraže, sad po tamo nekoj Bolonji valja pisati seminarske radove. Preduzetništvo uvedeno na skoro sve fakultete i tako dođosmo do situacije da je profa zadao temu biznis plan za seminarski rad.

“Uh, večeras kod ekipe zakazana žurka, u četvrtak je Liga šampiona, a mene još drži mamurluk od sinoć. Profesor nema razumijevanja za moje studentske probleme, ako sutra ne predam rad, nema šestice, uslov klimav…”

Srećom, tu je Google!

Priznajte da ste ovako došli do nas, zar ne? Guglali ste „biznis plan seminarski rad“ ili nešto slično? Jesmo li pogodili? 🙂

Odmah na početku moramo vas upozoriti da postoji poprilična mogućnost da ćete se možda razočarati.

Realno, download gotovih seminarskih radova predstavlja dobar način da naučite samo jednu stvar – kako prevarom doći do cilja. A to je u potpunoj suprotnosti sa našom misijom – da vam pomognemo da nešto naučite i postanete uspješniji u onome čime se bavite.

Zar da sutra, kada postanete ministar, budete prinuđeni da podnesete ostavku zbog plagijata naučnog rada? Ili, ne daj Bože, dođete u iskušenje da kupite fakultetsku diplomu?! Takvih “stručnjaka” na visokim pozicijama, složićete se, imamo već sasvim dovoljno, zar ne?

Ako do sada niste digli ruke od ovog teksta…

…. to znači da za vas ipak ima nade!

Iako nećete na kraju ove stranice pronaći link za free download, na koji trebate samo kliknuti da preuzmete gotov seminarski rad – to ne znači da vam nećemo pomoći. Ukoliko ostanete s nama do kraja, obećavamo vam da ćete, ako se budete pridržavali naših savjeta, već danas u rukama imati urađen seminarski rad na temu “biznis plan” – spreman za štampanje!

Zvuči vam prihvatljivo?

Hajde onda da se malo uozbiljimo, pa da krenemo s poslom.

Kako treba da izgleda seminarski rad?

Kao prvo, hajde da vidimo šta bi trebao da sadrži naš seminarski rad o biznis planu.

Obrazac seminarskog rada vam je vjerovatno već poznat. Ako izuzmemo naslovnu stranu i sadržaj, seminarski rad se sastoji od sljedećih cjelina:

  • uvod
  • teoretski dio
  • praktični dio
  • zaključak
  • spisak literature.

Po pitanju obima, seminarski rad bi trebao da ima barem 4-5 hiljada riječi, što i nije baš mnogo, ako se prevede na broj stranica. Međutim, ako u tekst ubacite koju sliku, grafikon ili ilustraciju, ne samo da ćete dobiti na obimu, već će i sam rad biti vizuelno ljepši.

U nastavku ćemo vam pokazati kako da koncipirate svoj seminarski rad na temu biznis plana, i to konkretno za svako od pomenutih poglavlja. Naslovnu stranu i sadržaja nećemo detaljnije elaborirati, to bi valjda trebalo da je jasno svima (barem se nadamo).

Uvod

Kao što mu i samo ime kaže, uvod treba da čitaoca uvede u ono o čemu se u radu piše. Dakle, tu se ukratko, na jezgrovit i jasan način treba objasniti o čemu ćemo pisati, šta ćemo koristiti u praktičnom dijelu rada i kakve zaključke očekujemo.

Da ne mudrujete mnogo, na našoj stranici Šta je biznis plan imate dovoljno “mesa” da napišete sasvim solidan uvod.

Međutim, nemojte baš koristiti prostu “copy-paste” metodu, već pokušajte ipak malo da doradite taj tekst. Čisto za slučaj ako je neko od vaših kolega već pročitao iste ove redove i primijenio sve ovo o čemu pišemo.

DODATAK ZA ŠTREBERE:

Za pisanje naučnih radova višeg nivoa (diplomski, magistarski i slično) u uvodu se navode i hipoteze, predmet i ciljevi istraživanja, zatim praktični i naučni doprinosi i sl.

Ovdje nas to ne zanima 🙂

Teoretski dio

U teoretskom dijelu seminarskog možete slobodno da se služite rezultatima nečijeg tuđeg rada. To se od vas zapravo i očekuje. Caka je samo u tome da kada kopirate nekog, navedete u fusnoti da ste to prepisali. Ne zvuči komplikovano, zar ne?

Za početak vam treba definicija biznis plana. Bez panike, nema potrebe da idete u biblioteku i preturate po stručnoj literaturi – sve potrebne definicije možete pronaći ovdje. Slobodno navedite nekoliko njih (pravilno ih citirajući), to će pokazati da ste koristili više izvora i samim tim da ste se više trudili.

Nakon definicije obično slijedi neka klasifikacija. To u suštini podrazumijeva nabrajanja, a ona zauzimaju više prostora na stranici. Odlično! U našem konkretnom slučaju, ovdje navedite kakve sve vrste biznis planova postoje i za koje namjene se koriste u praksi. Mi smo se potrudili, pa smo to već uradili za vas.

Svi vole šablone, jer šabloni znače manje posla. U našem slučaju, šablon predstavlja obrazac biznis plana. Pored toga što je to opet nekakvo nabrajanje (čitaj: više stranica u seminarskom radu), obrasci biznis plana koje smo naveli mogu vam olakšati i pisanje praktičnog dijela rada.

Nakon što smo definisali i klasifikovali biznis planove, trebali bismo na kraju teoretskog dijela nešto reći i o tome kako izgleda proces izrade biznis plana. Nećete vjerovati, ali pisanje biznis plana podrazumijeva nekoliko faza. Faze znače nabrajanje. Pogađate, još “mesa”! Više o tome možete pronaći ovdje.

I ovdje isti savjet kao i kod uvoda: pokušajte koliko-toliko da preradite tekstove za koje smo vam dali linkove, nemojte baš samo da ih prekopirate.

Praktični dio

U ovom dijelu seminarskog rada trebate da na nekom konkretnom primjeru pokažete da ste u stanju da primijenite ono o čemu ste pisali u teoretskom dijelu. To znači da trebate odabrati neki konkretan biznis i za njega napisati mini biznis plan.

Ovdje naravno do izražaja dolazi i vaša kreativnost, originalna ideja i slično. Ako ste previše mamurni, ili baš u cajtnotu, izaberite neki gotov biznis plan iz naše baze. Ovi primjeri biznis plana su, naravno prilagođeni za pravi biznis, a ne seminarski rad, tako da ih možete slobodno malo pojednostaviti i skratiti.

“Ali profesor traži da uradimo biznis plan na primjeru proizvodnje zakivaka za unutrašnju oplatu Spejs šatla, a takvog primjera nema u vašoj bazi!”

Ni to nije kraj svijeta.

Jednostavno pronađite u našoj bazi primjer biznis plana koji je najpribližniji temi koju ste dobili, pa ga malčice prilagodite. S obzirom da se nećete obraćati banci za milionski kredit, već da pišete rad za 15 bodova, određena neslaganja ćete lako ispeglati.

Evo i konkretno kako.

Uzmimo za primjer da vam treba biznis plan za poslastičarnicu. S obzirom da se radi o ugostiteljstvu, najpribližniji tome bio bi naš biznis plan za kafić. Poslastičarnice su ionako manje-više kafići, koji osim pića prodaju i kolače, pa to znači da već imate urađeno gotovo 80% posla.

Ostaje vam samo da malo prilagodite uvodnu priču, kod osnovnih sredstava dodate još i opremu za pravljenje kolača (mikseri, posude i sl.), a kod sirovina (repromaterijala) navedete sastojke koji su potrebni za pravljenje kolača – količine napišite onako iz glave, neće niko stvarno praviti te kolače po vašem receptu.

U opisu prodajnog asortimana ubacite par vrsta torti, kolača, sladoleda, sa nekakvim projekcijama prodaje, odnosno prihoda – isto “iz glave”.

Nakon toga, ostaje vam još da “uštimate” brojke u finansijskim projekcijama, da se poklapaju sa izmjenama koje ste napravili u tekstualnom dijelu. Najlakši način da to izvedete jeste da ne dirate zbirove u tabelama – na taj način nećete kasnije imati glavobolje oko preračunavanja u bilansima. Drugim riječima, svuda gdje ubacujete nekakve nove stavke, jednostavno umanjite vrijednost “starih” stavki, tako da vam ukupan iznos (zbir) ostane nepromijenjen.

Ako još uvijek nije jasno, evo i konkretno na primjeru opreme: na listi dodajte opremu za pravljenje kolača, ali umanjite vrijednost već postojeće opreme na listi, tako da vam ukupna vrijednost sve opreme ostane ista. Na taj način neće biti nikakvih izmjena u iznosu troškova amortizacije, koji se kasnije provlače kroz bilanse. Zgodno, zar ne?

Isto primijenite i na sve ostale slične slučajeve. Nema veze što će vam nakon toga pojedinačna vrijednost “starih” stavki biti manja nego što je realno – to je ipak samo seminarski rad, a ne stvarni biznis plan.

Zaključak

“OK, odradio sam sve što ste rekli, uzeo primjer iz vaše baze i šta sad? Kako da napišem zaključak?”

Pa ostao je najlakši dio posla! Počnite sa sintagmom “U prethodnom dijelu rada smo pokazali…” pa navedite par stvari iz teoretskog dijela rada. Kada kažemo navedite, mislimo prekopirajte. Ali bukvalno! Izaberite par dobrih pasusa – to je sad već legitimno vaš tekst – i iskopirajte ih nakon ove uvodne rečenice.

Nakon toga navedite šta ste radili u praktičnom dijelu i, naravno, obavezno naglasite kako su projekcije pokazale da je taj vaš poslovni poduhvat isplativ 🙂

Time ste zaokružili pisanje zaključka.

Izvori (literatura)

Nije tajna da profesori pate od referenci, zato zadovoljite njhovu sujetu i popišite sve izvore (literaturu i internet izvore) koje ste koristili. Što duža lista, to će izgledati da ste se više trudili.

Nemojte samo zaboraviti da listu uskladite sa fusnotama u tekstu – da vam se ne desi da u fusnoti citirate izvor kojeg nemate navedenog na spisku.

VAŽNA NAPOMENA: Nipošto ne zaboravite knjigu samog predmetnog profesora, na nju je posebno bolećiv.

Mi bismo vam bili zahvalni da i nas navedete kao izvor. Nismo sujetni, ali eto…

DODATAK ZA BRUCOŠE:

Kako se ispravno pišu fusnote?

Ako je u pitanju izvor sa Interneta (kao što je npr. naš portal), u fusnoti navedite kompletnu web adresu (tzv. URL) onoga što ste citirali:

Dostupno na: “https://mojbiznisplan.com/definicija-biznis-plana” (pristupljeno 27.01.2018. godine).

Ako je u pitanju knjiga, to izgleda ovako:

Kotler, Ph., „Upravljanje marketingom“, (2001), str. 674.

Kako se ispravno navode izvori?

Za fusnote iz prethodnog primjera, spisak izvora na kraju seminarskog rada bi izgledao ovako:

  1. Kotler, Philip. Upravljanje marketingom. Zagreb: Mate, XII izdanje 2001.
  1. https://mojbiznisplan.com/definicija-biznis-plana/

… i to bi bilo to!

Kao što smo rekli na početku, nakon čitanja ovog teksta nećete kao nagradu dobiti link za besplatno preuzimanje urađenog seminarskog rada. Moraćete ipak uložiti nešto truda i vremena, ali opet neuporedivo manje nego da morate da radite baš sve od nule.

Sasvim sigurno, najveći izazov biće vam pisanje praktičnog dijela rada, pogotovo ako se od vas traži da napravite biznis plan za neku baš specifičnu oblast, gdje ne možete iskoristiti ništa od gotovih primjera sa našeg sajta.

U tom slučaju nema zaobilaznog puta – moraćete zavrnuti rukave i zaista sami napisati taj famozni biznis plan. Naravno, za mamine i tatine kćeri i sinove, koji su navikli da sve probleme u životu rješavaju novcem, postoje i neke druge opcije za izradu biznis plana.

Za sve ostale, kojima studentski džeparac ne dozvoljava bahaćenje, preporučujemo ipak da ne koriste prečice kada je znanje u pitanju. Ko zna, možda ima nekog smisla odvojiti malo vremena i naučiti kako se piše biznis plan. Nikad ne znate kada vam to znanje može zatrebati.

Jednog dana se možda odlučite da pokrenete sopstveni biznis, a možda čak napravite i karijeru kao stručni konsultant, praveći biznis planove za druge.

Moguće je, vjerujte nam na riječ.

Ostavite komentar

E-mail neće biti prikazan javno.

Dozvoljeni su sljedeći HTML tagovi i atributi: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>